Prejsť na: navigácia, hľadanie

Kategória:Mestá premeny

http://www.transitionnetwork.org/

Premena je tichá revolúcia, rozprestierajúca sa po celom svete. Ľudia ako my vidia krízu ako príležitosť pre vytvorenie niečoho iného, niečoho výnimočného. Je to myšlienka na budúcnosť, optimistická a praktická. Je to hnutie, do ktorého sa môžete zapojiť. Aj vo vašom okolí sú praktickí a optimistickí ľudia, a priestor pre niečo, čo môžete skutočne realizovať. Premena je stelesnením myšlienky, že miestna akcia môže zmeniť svet; pokus o vytvorenie podporného, starostlivého, zdravého kontextu, v ktorom môžu praktické nápady, ktoré svet potrebuje, prekvitať. Mestá premeny sa vytvárajú na najnečakanejších miestach, v [| tisíckach komunít] po celom svete. Mestá, štvrte, projekty, združenia, univerzity, školy, domácnosti...

Napríklad:

Komunitné záhrady – väčšina skupín premeny začína pestovaním na pozemkoch, v komunitných záhradách, zdieľaných záhradách, vytváraním rôznych podnikov, spojených s jedlom a pestovaním.

Komunitné pekárstva – každá komunita potrebuje pekárstvo, je to životne dôležitým bodom v miestnej infraštruktúre, aj keď nanešťastie nahrádzaným supermarketmi.

Komunitné pivovary – výborné pivo, jeden zo spôsobov, ako udržať peniaze v komunite, a zároveň inovujúc a vytvárajúc zamestnanosť.

Ulice premeny – projekty jednotlivých ulíc, znižujúce náklady a spotrebu domácnosti, budujúc komunitu.

Budovanie vzťahov v komunite – podpora v skupine, aj jednotlivcov.

Komunitné zdroje energie – potenciál pre vytvorenie čistejšej elektriny a zdrojov pre domácnosti, školy, podniky – príjem a bezpečný priestor pre investície.

REkonomika – skutočná zmena v komunitách, ktorá udržiava výdavky rôzneho druhu v komunite, využívajúc ich na miestny rozvoj, posilňujúc sebestačnosť a odolnosť, udržateľnosť.

Stránky v kategórii „Mestá premeny“

V tejto kategórii sa nachádzajú 4 stránky z 4 celkom.