Prejsť na: navigácia, hľadanie

Splyňovacia piecka


Splyňovacia piecka (wood gas stove) je založená na využití tzv. drevoplynu. Jedná sa o jednoduchú piecku, ktorá je prenosná, veľmi úsporná, dostatočne výkonná a vhodná aj na prípravu veľkého množstva jedál. Na varenie potrebujete len konáre alebo malé kúsky dreva a spotrebujete približne len štvrtinu množstva paliva, ako pri varení na otvorenom ohni.

13142795735_187548d274_z.jpg

Piecka v Ekocentre SOSNA. Vysokou teplotou uvoľňovaný drevný plyn preniká cez sitovité dno a bočné steny, kde sa mieša so vzduchom a zapaľuje vo vrchných horákoch, vytvárajúc sekundárne plamene.

Ako funguje

V tomto druhu piecok sa drevo zahrieva na vysoké teploty, a následne sa spaľujú horľavé plyny, ktoré sa z neho uvoľňujú. Výsledné horenia je tak efektívnejšie a čistejšie, než pri použití klasických pecí. Podmienkou fungovania je používanie úplne suchého paliva a miesto chránené pred vetrom. Ak sa naplní varič vlhkým materiálom, nedôjde k zapáleniu plynov a drevo len tlie a dymí. Podobne drevo dymí pri silnejšom vetre.

Konštrukcia

Konštrukcia variča je založená na dvojplášťovej spaľovacej komore s otvormi pre prívod vzduchu. Komora sa naplní palivom, ktoré sa zapáli zvrchu a postupne prehorieva smerom dole. Vznikajú horľavé plyny, ktoré cez bočné steny aj priamo stúpajú do hornej časti, kde sa zmiešavajú so vzduchom a horia jasným plameňom. Na manipuláciu s varičom slúžia dva držiaky.

13145168693_2254372dc8.jpg

Piecka v Ekocentre SOSNA. Na fotke vidieť sitovité dno/rošt, vrchné horáky a vrchné otvory, ktoré slúžia pre prenikanie sekundárneho vzduchu.

Splyňovacia piecka je druhom, znižujúc množstvo spotrebovaného paliva, obmedzujúc ho na drobné kusy dreva, ktorých zber menej zaťažuje prostredie, a znižujúc množstvo dymu, a tým aj zdravotných problémov, spojených s varením na ohni.