Prejsť na: navigácia, hľadanie

Solárna sušička

Sušenie bez energie, rizika znehodnotenia a stvrdnutia
Sušenie potravín na otvorenom vzduchu sa využívalo a ešte stále využíva po celom svete. Jeho účinnosť a bezpečnosť sa dá zvýšiť zvýšením teploty a znížením vlhkosti vzduchu – rôzne zariadenia pre tento účel využívajú elektrickú energiu alebo tuhé palivá, slnečná energia je však najčistejšou a najlacnejšou alternatívou. Konštrukcie sušičiek sú rôznorodé – pre sušenie sa dá použiť aj slnečný krabicový varič. Slnečná sušička, ktorej sa venuje tento návod, má tú výhodu, že nedosahuje privysoké teploty: ideálnou teplotou pre sušenie ovocia je okolo 35-50°C, nad touto hranicou sa postupne začína varenie a degradácia výživných látok. Slnečné žiarenie v tejto sušičke nahrieva čierny absorpčný plech, ktorý ohrieva vstupujúci vzduch. Ten potom stúpa komínovým efektom ku sitám, na ktorých sú uložené potraviny. Vlhký teplý vzduch pokračuje v stúpaní, a cez prieduchy opúšťa sušičku.

Susicka.png

Skúsenosti

Slnečná sušička pre fungovanie potrebuje priame slnečné žiarenie, funguje však bez problémov aj pri miernej oblačnosti. Teplota sa v sušičke pohybuje v letných mesiacoch okolo 45°C. Táto teplota je ideálna – pokiaľ by stúpla nad 50°C, je vhodné viac otvoriť otvory regulácie prúdenia vzduchu, aby nedošlo ku degradácii enzýmov. Sušička sa dá využívať aj v chladnejšom počasí, úmerne to však predlžuje dobu sušenia. Rôzne druhy zeleniny a ovocia tiež vyžadujú rôznu dobu sušenia, alebo prípadnú predprípravu – napríklad namočenie ovocia do sladkého, slaného, či kyslého roztoku, aby sa predišlo zhnednutiu. Poslednou fázou je bezpečné uschovanie, zabraňujúce vniknutiu hmyzu.

Lacné a efektívne zariadenia na sušenie potravín slúžia ako účinný spôsob dlhodobej ochrany dopestovaných plodín pred skazením, ktorý súčasne zvyšuje ich cenu, a zvyšuje sebestačnosť drobných pestovateľov, umožňujúc im lepšie dlhodobé plánovanie. Sušené ovocie, zelenina a mäso sú nielenže výživnejšie, než ich mrazené alebo zavárané ekvivalenty, ale sú tiež nenáročnejšie na výrobu a skladovanie. Sušené potraviny navyše získavajú osobitú chuť a štruktúru, pre ktorú sú cenené a vyhľadávané, ako prísady do rôznych jedál. Aj v miernom podnebí je teda výroba slnečnej sušičky z recyklovaného materiálu dobrým spôsobom, ako bez výdavkov spracovať a konzervovať svoju úrodu. Sušička však nie je vhodná na sušenie bylín, ktoré vyžadujú nižšiu teplotu a prúdiaci vzduch.

Materiál

 • drevo a lak na drevo
 • 1 staré drevené okno
 • 1 vlnitý plech, veľkosť podľa okna
 • 4 pojazdy
 • spojovací materiál podľa možností + 24 matíc 8
 • sieťku na sitá
 • vnútornú a vonkajšiu izolačnú fóliu
 • lievikovú fóliu
 • 1 závitovu tyč 8
 • matnú čiernu farbu na plech

Postup

 • Začnite vytvorením drevenej nosnej konštrukcie, ktorá bude z prednej strany

zarámovaná oknom, cez ktoré bude prenikať slnečné žiarenie, kumulujúce teplo vo vlnitom plechu, ktorý natrite čiernou, potravinárskou farbou.

 • Do konštrukcie osadťe narezané závitové tyče, tak, aby bol po upevnení maticami

plech v strede. Konštrukciu zaizolujte, aby ste znemožnili únik teplého vzduchu. Pri výrobe nepoužívajte látky, ktorých škodlivé výpary by mohli uniknúť do potravín!

 • Vrch uzavrite oknom, ktoré pritiahnite ku konštrukcii tak, aby tesnenie neprepustilo

dažďovú vodu. Celá konštrukcia má byť naklonená pod uhlom 30-60°. Nad absorpčnou častou vytvoríte drevený rám – priestor, do ktorého osadíte šuflíkové pojazdy – nanajvýš 2-3 šuflíky nad sebou. V hornej časti rámu vytvorte odvetrávacie otvory s možnosťou regulácie prúdenia vzduchu.

 • Vytvorte šuflíky so sitami na sušenie. Na sitá použite prírodný materiál s takou

hustotou dier, aby cez ne neprepadlo drobné ovocie (čierne ríbezle, čerešne), ale aby súčasne nebránili prúdeniu vzduchu.

 • Na uzavretie sušičky zvrchu použite nepremokavé materiály – napríklad zelenú

strechu so skalkou. Drevenú konštrukciu striešky zaizolujte nepriepustnou fóliou. Vo vrchnej časti vytvorte žľab, do ktorého upevníte lievikovú fóliu. Túto fóliu zasypte hlinou tak aby ste vyplnili celý žľab, do ktorého vysaďte suchomilné rastliny alebo skalničky.