Prejsť na: navigácia, hľadanie

Raketová pec

Raketová pec (Rocket stove) bola vyvinutá výskumníkmi v Južnej Amerike na konci sedemdesiatych rokov, na základe impulzu medzinárodnej krízy palivového dreva a problému s dymom v obydliach domorodých obyvateľov. Pri tomto výskume bol vyvinutý tzv. Lorena systém, ktorý zaujal veľkú pozornosť a v súčasnosti je hojne rozšírený v krajinách Latinskej Ameriky, Ázie a Afriky. A výsledky sú naozaj skvelé: omnoho menšia spotreba dreva, menej dymu a zápachu, väčšia bezpečnosť, a tiež menší objem vypúšťaných emisií. Raketová pec je navyše veľmi nenáročná na vybudovanie, ako aj na materiál, a vydrží veľmi dlho.Raketova.png
Raketové pece môžu byť postavené relatívne amatérsky aj v domácich podmienkach, s využitím recyklovaných a voľne dostupných materiálov. Najjednoduchšie verzie sú vyrobiteľné z použitých veľkých plechoviek, väčšie verzie sú z tehál a hliny. Plechovkové verzie nie sú veľmi efektívne, omnoho efektívnejšia je dvojvrstvová splyňovacia piecka. Raketové pece by aj v našich podmienkach mohli významne pomôcť (podobne ako splyňovacie piecky) pri riešení problémov napríklad v chudobných rómskych komunitách – znižujú množstvo spotrebovaného dreva a dymu pri spaľovaní. Využitie raketových pecí je však všestranné – prenosné plechovkové raketové pece sa dajú používať pri túrach, neprenosné napríklad pre záhradný gril.
Umelecky stvárnené pece s dymovodmi vedúcimi cez vyhrievané sedačky alebo lôžka sú vhodné (nielen) do krásnych stavieb z hliny, ale aj napríklad do drevostavieb či iných ekologických stavieb. Raketová pec sa môže stavať aj ako veľmi zložitá interiérová či exteriérová stavba veľkého rozsahu, kde raketová pec tvorí princíp a základ. V našom prípade sa jedná o pec zameranú na minimálne náklady na materiál a jednoduchosť stavby. Návod sa vzťahuje len na základnú konštrukciu pece, ktorá môže byť rôznorodo dopĺňaná, upravovaná, zdobená... Jednoduchosť ale neumenšuje efektivitu pece. Tá je založená jednak na silnom ťahu, a jednak na izolácii a kumulácii tepla tehlami. Izolačné vlastnosti tehál sa dajú zvýšiť nahradením riečneho piesku v íle pilinami. Pri vypálení pece ohňom sa piliny vo vnútri ílu spália, čím vytvoria pórovitú štruktúru s drobnými bublinami, ktoré pomáhajú izolácii.

 • Po vybudovaní piecka musí ešte týždeň-dva schnúť, než sa dá začať používať!
 • Piecka dosahuje veľmi vysoké teploty po celom obvode!

Materiál

 • plné pálené, prípadne šamotové tehly, počet tehál závisí od veľkosti pece
 • íl a riečny piesok, alebo piliny pre spájanie tehál
 • železné dvierka
 • podložku alebo rošt na ohnisko
 • podľa potreby šamot

Postup

 • Nakladacia komora slúži na prikladanie paliva, ktorým musí byť suché drevo, a to najlepšie dlhšie rovné kusy paliva.
 • Palivo sa horením a váhou posúva ku dnu spaľovacej komory do ohniska.
 • Na dne ohniska je priehlbina na popol a čistiace dvierka. Dvierka zároveň plnia dôležitú úlohu na reguláciu prístupu vzduchu ktorý je nutný pre dokonalejšie spaľovanie. Počas horenia dvierka neotvárame, plamene by totiž mohli vyšľahnúť do priestoru.
 • Plamene z ohniska šľahajú kanálom až ku roštu. V priestore dohárania, na vrchu pece, olizujú plamene nádobu, ktorú ohrievame. Nádoby kladieme na rošt – podložku, ktorou vytvoríme štrbinu širokú 2-3 cm, potrebnú pre únik dymu z pece.