Prejsť na: navigácia, hľadanie

Jazierko

Pokiaľ pestujete, viete, že ak nie je mokrý rok, tak je potrebné záhradu polievať. A ak pestujete, a hospodárite ako gazda, je jasné, že si nebudete chcieť zvyšovať platby za faktúry za vodu. Chceme sa spolu s vami zamyslieť, ako na to – ako zabezpečiť rozmanitosť využívania vody, ktorú máme zadarmo a ako minimalizovať využívanie pitnej vody na polievanie. Myslieť a konať ekologicky aj ekonomicky.

Aby záhrada fungovala ako prirodzený systém, je dobré, aby časť plochy zaberala voda. Ak je vaša záhrada menšia, aj tak určite nájdete miesto na malé záhradné jazierko. Jazierko je jedinečný ekosystém, v ktorom môžeme pozorovať, ako život funguje. Priláka na záhradu obojživelníky (skokany, ropuchy, kunky) a umožní im prirodzene sa rozmnožovať, slúži ako priestor pre život vážkam, šidlám, komárom, vodnému hmyzu, slimákom, ale aj ako zdroj vody pre vtáky a ďalšie živočíchy. Nezľaknite sa života vo vašej záhrade. Všetky tieto živočích vám môžu pomôcť „bojovať“ prirodzeným spôsobom s živočíchmi, ktoré požierajú vašu úrodu. Sú vašimi priateľmi, pomocníkmi.

 • Výkop, tvarovanie zón. Jazierko by malo mať svoje zóny, plytšiu časť, strednú aj hlbokú, aby sa v ňom vytvorila nielen mikroklíma, ale aj podmienky pre život a rozmnožovanie rôznych druhov živočíchov a rastlín. Ak hĺbite jamu, premyslite si na ktorú stranu bude plytká zóna jazierka orientovaná, aby nebola príliš vystavená slnku a pretepleniu vody. Rozličné rastliny vyžadujú rozličnú hĺbku, napríklad lekno potrebuje pre svoj dobrý rast a kvitnutie minimálnu hĺbku 80 cm, aj viac. Teda najhlbšia zóna by mala byť aspoň 80 cm-1 m. V plytších zónach bude dobre rásť napríklad puškvorec, vachta trojlistá, vo vlhkej okrajovej zóne si môžete vysadiť mätu, potočnicu a iné užitočné rastliny, ktoré viete využiť v kuchyni.
 • Zmäkčenie dna, fóliovanie

Po výkope dno vysypte buď pieskom, aby ste zjemnili ostré časti a zabránili tak prepichnutiu fólie. Druhá možnosť je vystať výkop starým kobercom, nepotrebnými šatami a pod.

 • Osadenie jazierkovej fólie.

Jediný materiál ktorý je potrebné kúpiť je jazierková fólia. Fólia musí byť dostatočne veľká, pretože ju budete ohýbať a musí prekryť okraj jazierka aspoň o 50cm, aby bola zabezpečená proti sklzu do jazierka. Namiesto fólie sa dá použiť hrubšia vrstva ílu

 • Zapracovanie okrajov.

Okolo jazierka vykopte rigol, vykopané trsy trávy dávajte nabok, do rigolu dáte okraje fólie, zasypete hlinou. Ak na okraj jazierka budete dávať kamene, podsypte pieskom, aby ste kamene vedeli pekne ukladať vo vodorovnej polohe. Iná alternatíva je okolie jazierka vystlať štrkom, okruhliakmi a pod, aby k jazierku bol príjemný prístup.

 • Výsadba rastlín, napúšťanie vody.

Rastliny buď sadíte v črepníkoch, alebo s koreňmi zabalenými v jutovine – to vtedy, ak nechcete, aby sa vám rastliny v jazierku príliš premnožili. Rastliny rozmiestnite najprv nasucho, aby ste mali prehľad čo kde je a ako husto. Vodné rastliny rastú naozaj rýchlo, tak to neprežeňte s ich množstvom. Do každej hĺbkovej zóny patria iné rastliny, najhlbšie, minimálne do 80 cm sa sadí lekno. Pri ňom pridajte ku koreňom trošku hnoja, aby kvitlo. Z rastlín nezabudnite ani na voľne na hladine plávajúcu žaburinku, ktorá zabezpečí, že voda v jazierku sa nebude prehrievať. Ak rastliny nedávate do črepníka, stačí korene zaťažiť kameňom, aby pri napustení vody nestúpli ku hladine. Jazierko môžete využiť aj na pestovanie vlhkomilných liečivých rastlín – napríklad puškvorec, vysušený koreň je vynikajúci liek na žalúdočné problémy, v okrajovej zóne, kde je vlhko, ale nestojí voda môžete zasadiť mätu na osviežujúci čaj a pod. Vodu napúšťajte pomaly, hadicou, nie prudkým prúdom. Samozrejme, ak máte sudy na dažďovú vodu, použite prednostne tú.

 • Živočíchy v jazierku

Niektoré živočích do jazierka sa nasťahujú väčšinou sami, napríklad žaby v čase rozmnožovania, komáre a pod. Vážky priletia hneď, ako začnete napúšťať vodu. Niektoré vám vďačne darujú tí, ktorí už jazierko majú, alebo si ich viete doniesť z prírodných jazier - vodné slimáky, dravé potápniky a pod. Do väčšieho jazierka pokojne môžete nasadiť aj ryby – napríklad ozdobné karasy.

 • Údržba jazierka

Pri jazierku môžete vysadiť strom, najlepšie tak, aby počas dňa v čo najväčšej miere tienil – teda na južnú stranu. Listy, ktoré budú padať do vody vylovte sieťkou, aby sa nerozkladali a ne tvorili zbytočne veľa kalu. Údržba jazierka v prvej fáze, keď sa ešte tvoria riasy ich vyberanie sieťkou. Keď sa rastliny pekne zakorenia a rozmnožia, je potrebné ich pretriediť, vybrať, odstrániť prebytočné množstvo a zasadiť len také množstvo, aké je pre jazierko prijateľné.

A na záver niekoľko poznámok pre tých, ktorí sa jazierka obávajú:

 • Voda a život v jazierku sa väčšinou ustáli behom jedného roka. Samozrejme, kým sa vysadené rastliny poriadne nerozmnožia, tak v ňom budeme mať aj riasy. Ale postupne, ako sa rastliny stabilizujú, rastú, (trstina, pálka, žaburinka, lekno...), pokryjú časť hladiny, takže sa voda nebude tak prehrievať a začne sa čistiť. K tomu napomôžu aj nasadené slimáky, ktoré svojim drsným strúhadlovitým jazykom budú zoškrabovať a žrať riasy z kameňov a stien jazierka.
 • Pri dostatočnej hĺbke vody jazierko nikdy nevyschne. Voda je dopĺňaná zrážkami a pokiaľ je hladina čiastočne zatienená leknom a ďalšími rastlinami, je vyparovanie vody pomalé, a na doplnenie stačia zrážky.
 • Voda v jazierku v zime nezamrzne. Ak ho máme aspoň 80 cm hlboké, tak spodná vrstva nikdy nezamŕza, jej teplota je okolo + 4 stupne Celsia a v nej sa ukryjú a prezimujú všetky živočíchy, ktoré jazierko obývajú.
 • Jazierková voda nesmrdí. Je čistená prirodzenou cestou koreňmi rastlín a živočíchmi. Samozrejme občas je jazierko potrebné vyčistiť od napadaného lístia, premnožené rastliny oddeliť a napríklad darovať ďalším záujemcom o vybudovanie jazierka, alebo odstrániť kaly, bahno, ktoré sa pomaly vytvára na dne.
 • Komáre sa v jazierku nepremnožia a nebudú vám znepríjemňovať život. Zabráni im v tom nastolenie prirodzenej rovnováhy živočíchov, ktoré sa živia larvami komárov a komármi samotnými. Ježko, vážky, dravé chrobáky, žaby.


Zdroj: Silvia Szabóová. 2014. Voda v záhrade znamená život. In: Silvia Szabóová (ed.). Návrat Záhrad.

Creative Commons Autor(i): Szabóová, Silvia . Správná citácia tejto stránky podľa normy ISO 690-2: Szabóová, Silvia . Jazierko [online]. Zelená Wiki; [citované 19. nov. 2017]. Získané z:

<http://zelenawiki.sosna.sk/index.php?title=Jazierko&oldid=382>.