Prejsť na: navigácia, hľadanie

Ecobarrios Maipu

Komunita v Santiagu sa stala jednou z prvých iniciatív miest premien v Čile. Ekologická štvrť Villa 4 Alamos podporoval pioniersky projekt Ekologickej štvrte v Maipu, kde sa viac, než 3000 ľudí rozhodlo – prostredníctvom programu "Yo participo" (Zúčastňujem sa) – vytvoriť prvú ekologickú mestskú štvrť v Čile prostredníctvom revitalizácie verejného priestranstva a komunitného života. Prostredníctvom participatívneho hlasovacieho systému sa ľudia rozhodovali, ako by mali vyzerať miestne zmeny.

Tento proces otvára možnosť pre vybudovanie zelených priestranstiev – vrátane komunitnej záhrady s ekologicky pestovanou zeleninou, využitím recyklovaného skla a iného pevného materiálu. Ukážkové centrum pre alternatívne zdroje energe a environmentálnu výchovu ponúka kurzy pre obyvateľstvo, a súčasne slúži ako ukážka a vzor.

Verejný priestor, ktorý ponúka aktivity v oblastiach voľného času, športu a vzdelávania je pre túto iniciatívu a udržateľnejší život v meste kľúčový.

Mesto premeny Villa 4 Alamos vo verejných priestranstvách vysádza ovocné a miestne odrody stromov na počesť zosnulých občanov mesta. V Čile je tradíciou, ponúknuť mŕtvym kvetinové obety. Tento projekt navrhuje, aby namiesto toho priatelia zosnulého vysadili živý strom. Stromy sa vysádzajú v rozličných častiach, a už teraz plodia ovocie pre radosť miestnych, aj návštevníkov. Projekt taktiež zaviedol recyklovanie fliaš a pevného odpadu, vytvoril kompostovaciu stanicu a centrum pre učenie ľudí o ekológii. Táto ekologická štvrť sa stala inšpiráciou v krajine, aj v zahraničí.

"Tento projekt dokázal zmeniť štvrť s problémami s drogami a delikvenciou na štvrť, v ktorej sa ľudia cítia bezpečnejšie, sú viac hrdí a majú viac síl", vravia rezidenti. Táto "ecobarrios" (eko-štvrť) je ednou z prvých iniciatív mesta premeny v Čile, a participatívny proces zlepšil životné podmienky, aj životné prostredie pre občanov.

Projekt Centro de Difusión Social Ecobarrios, 
Junta de Vecinos Villa 4 Alamos
adresa: Villa 4 Alamos, Maipu, 
Area Metropolitana, CHILE

e-mail: ecobarrios@yahoo.cl , jvcuatroalamos@gmail.com
tel. č.: (56) 984313192
kontaktná osoba: Luis Marquez, Ricardo Acuña
Facebook: https://www.facebook.com/ecobarrios.maipu?fref=ts